יום שבת, 26 בספטמבר 2015

האסירה מטהראן / מרינה נעמת


אֵווין היה בית כלא לאסירים פוליטיים עוד מימי השאה. השם עורר חלחלה בלב כולם: זה היה שם נרדף לעינויים ולמוות... איש מעולם לא דיבר על אֵווין; המקום היה אפוף שתיקה מלאת פחד.
ב־15 בינואר 1982, שנים ספורות לאחר עליית האייתוללה ח'ומֵיני לשלטון, נעצרה מרינה נֶעמָת בת השש־עשרה ונידונה למוות בגלל מאמר ביקורת על הממשל שפירסמה בעיתון בית הספר. גורלה נחרץ משום שהעזה להתלונן באוזני מורתה, שבמקום ללמד חשבון היא מנהלת תעמולה מטעם הממשל.
מרינה נשלחה לכלא אֵווין הידוע לשמצה, אך לגורל תוכניות משלו. עַלי, חבר במשמרות המהפכה, התאהב בה ובעזרת קשריו המשפחתיים הציל אותה מכיתת היורים דקות אחדות לפני הוצאתה להורג. בתמורה הוא דרש ממנה להתאסלם ולהינשא לו. כעבור שנתיים נורה עַלי למוות בידי חברי סיעה יריבה, ומרינה יצאה לחופשי. ב־1991 היגרה לקנדה.
האסירה מטהראן
האסירה מטהראן הוא סיפור לא ייאמן של אמונה והישרדות, עדות נוספת לכוחה של אהבה גם אל מול פני הרשע והאי־צדק. מרינה נעמת - כיום מלצרית במסעדה באחד מפרוורי טורונטו, נשואה ואֵם לשני בנים - שמרה על שתיקה עד שלא יכלה עוד לשאת את סודה.
ביקורות מחו"ל 
"נעמת, המתייסרת על כך ששרדה בעוד רבים כל כך מתו, חולקת לכל אלה כבוד באמצעות עדותה על מסע הייסורים בפרוזה מרגשת נטולת רחמים עצמיים." קירקוס ריוויו
"מילותיה הכנות של נעמת חושפות את הדילמה הקשה שהיתה נתונה בה ואת המערכת האיומה שניסתה להכפיש את שמה." גלוב אנד מייל
האסירה מטהראן: סיפור חיים מאת מרינה נעמת בהוצאת דביר, תרגמה מאנגלית: אינגה מיכאלי, עטיפה: לילך אייזנברג, 300 עמודים.


קצת ממני:
איך לי מושג איך ומתי הגיע הספר הזה לתוך ערמת הספרים המחכים לקריאה ...
אבל אני שמחה שהוא הגיע לשם, הספר השני שקראתי ביום כיפור... 
סיפור אמיתי של מרינה בצל המשטר של חומייני, 
סיפור מרגש מאוד! 
אני אהבתי מאוד!!
עכשיו גיליתי שיש גם ספר המשך שאני חייבת לקרוא.

זהבית שקד

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה