יום שלישי, 10 בנובמבר 2015

אחרי טהראן- חיי החדשים / מרינה נעמת

אחרי שקראתי את ספרה הראשון של מרינה נעמת - האסירה מטהראן- כתבתי עליו כאן בבלוג 
הבנתי שיש ספר נוסף, ישר שלחתי בקשה בספריה שברגע שהספר חוזר אני רוצה להשאיל,
יש אפשרות כזו אצלנו בספריה להזמין וכשמגיע שולחים מייל - שירות נהדר.

הודיעו לי שהספר הגיע והייתי חייבת לקרוא את ההמשך,
הפעם הספר קצת אחרת מהספר הראשון על החיים אחרי.. יש בהתחלה הרבה קטעים מהספר הראשון, אבל גם הוא לא פחות מרתק מהראשון, בהתחלה אפילו חשבתי לשלוח לה הודעה בפייסבוק לאחר שהבנתי שיש לה דף, בסוף החלטתי לוותר.
אין ספק שלקרוא ספר שהוא סיפור מהחיים זה שונה, מושך ומרתק, ולוקח אותך למקומות שלא חשבת עליהם קודם.
ממליצה בחום לקרוא את שני הספרים.


תקציר הספר:
האסירה מטהראן, ספרה הראשון של מרינה נעמת, תיעד את מעצרה, את העינויים שעברה ואת השנתיים הקשות בבית הסוהר אֵווין הנודע לשמצה בהיותה בת שש־עשרה.
כשיצאה משם לבסוף, ניצבו בפניה אתגרים חדשים: משטר אסלאמי מדכא ומשפחה שלא רצתה לדעת יותר מדי על מה שעבר עליה.
אחרי טהראן הוא סיפור מרתק על בריחתה של מרינה מאיראן ועל הטלטלות שעברה עד שהגיעה עם בעלה ובנה הפעוט, דרך הונגריה, לקנדה. בני הזוג מצאו עבודה וגידלו שני ילדים בשלווה יחסית, אך נעמת התייסרה בהבזקי זיכרון ובאשמת שורדים, שאיימו על הביטחון שהשיגה בעמל רב. אט־אט הלך והתחוור לה שעליה לתת ביטוי למה שעבר עליה, גם אם פירוש הדבר הוא לגלות לראשונה לבעלה ולהוריה את סוד נישואיה הכפויים לאיש משמרות המהפכה, אחד מחוקריה בכלא.
אחר שספרה האסירה מטהראן הפך לרב-מכר - הוא ראה אור ב-26 ארצות וזכה בפרס גרינזיין קאבור האיטלקי - עברו חייה של מרינה נעמת שינוי מהותי: היא זכתה בעוצמה נפשית שאיפשרה לה להתמודד עם אביה, עם עברהּ ועם מבקריה ונעשתה דוברת של נרדפים ושורדים באשר הם. אחרי טהראן מתאר באומץ וברהיטות את דרך החתחתים שעברה ואת הישגיה האנושיים והספרותיים.
מרינה נעמת, ילידת איראן, זכתה בפרס הכבוד האנושי מטעם הפרלמנט האירופי. כיום היא מתגוררת עם משפחתה ליד טורונטו.
"ספר ההמשך ל'האסירה מטהראן' עומד בזכות עצמו ומתאר את תהליך הכתיבה, את ההתפייסות עם האב המתכחש ואת צמיחתה של מרינה נעמת לאחד הקולות המקוריים והנועזים ביותר בקנדה למען זכויות אנוש."    לונדון פרי פְּרֶס
"מרינה נעמת משמשת נציגה לוחמת לאסירי איראן הנמקים בבתי הכלא האיומים ביותר בעולם."    מיאמי הֵראלד
"נעמת מאמינה בחשיבות ההיסטוריה הפרטית... סיפורה הוא מזיגה של אור וצל, אהבה ואלימות, סליחה אנושית וערעור תוויות פשטניות של טוב ורע."    גלובּ & קווייר
אחרי טהראן - חיי החדשים מאת מרינה נעמת בהוצאת דביר,
מאנגלית: שרה ריפין, 253 עמודים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה